POLSKI — LARRY ROMANOFF: Operacja Northwoods — atak terrorystyczny na obywateli amerykańskich

Operacja Northwoods — atak terrorystyczny na obywateli amerykańskich

 Larry RomanoffJune 10, 2023

Źródło / Source: 

Tłumaczył / Translated by: FmforLXM – (Bitomat)

Kubański kryzys rakietowy, październik 1962 Prezydent John F. Kennedy wraz z generałem Curtisem LeMayem i Połączonymi Szefami Sztabów Stanów Zjednoczonych prowadzą inwigilację Kuby. źródło

 

Operacja Northwoods była propozycją serii operacji fałszywej flagi, zapoczątkowanych przez rząd Stanów Zjednoczonych w 1962 roku, których dokumentacja była utrzymywana w tajemnicy przez prawie 40 lat. Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA przedstawiło obszerny dokument, w którym jednogłośnie zaproponowali, aby agenci CIA dokonywali sponsorowanych przez państwo aktów terroryzmu, zarówno w USA, przeciwko obywatelom amerykańskim, jak i na zewnątrz, za które winą obarczono Kubę w celu stworzenia społecznego poparcia dla wojny mającej na celu odsunięcie Fidela Castro od władzy. Autorem planu był generał Lyman Lemnitzer, który był wówczas najwyższym rangą oficerem wojskowym w kraju.

 

Plan obejmował zabijanie niewinnych cywilów i żołnierzy amerykańskich, zestrzeliwanie amerykańskich samolotów, zatapianie amerykańskich statków, zabijanie kubańskich emigrantów, zatapianie łodzi kubańskich uchodźców, porywanie samolotów i strzelanie do Amerykanów na ulicach Waszyngtonu. CIA i wojsko amerykańskie faktycznie zaproponowały iw pełni zamierzały przeprowadzić tajną i krwawą wojnę terrorystyczną przeciwko własnemu narodowi, aby zyskać poparcie społeczne dla wojny, którą desperacko chcieli rozpocząć przeciwko Kubie.[1][2][3][4]

 

13 marca 1962 r. Lemnitzer przedstawił operację Noththwoods sekretarzowi obrony Robertowi MacNamarze. Zatwierdzony przez Szefów Połączonych Sztabów dokument przedstawiał szereg sposobów, w jakie Stany Zjednoczone mogły wywołać wojnę z Kubą. Źródło

 

Jedną z części operacji Northwoods było “rozwinięcie komunistycznej kubańskiej kampanii terrorystycznej w rejonie Miami, w innych miastach Florydy, a nawet w Waszyngtonie”, w tym porwania i zamachy bombowe, a następnie wprowadzenie sfabrykowanych dowodów, które mogłyby obciążyć kubański rząd. Stwierdzono w nim: “Pożądanym rezultatem realizacji tego planu byłoby postawienie Stanów Zjednoczonych w pozornej pozycji cierpiących z powodu uzasadnionych skarg ze strony pochopnego i nieodpowiedzialnego rządu Kuby oraz stworzenie międzynarodowego wizerunku kubańskiego zagrożenia dla pokoju na półkuli zachodniej”. W planie wyrażono przekonanie, że dzięki tym działaniom “Stany Zjednoczone prawie na pewno uzyskają niezbędne poparcie wśród członków OPA dla wspólnych działań przeciwko Kubie”.

 

Jedna z bardziej pomysłowych i typowych propozycji zakładała wypełnienie samolotu pasażerskiego amerykańskimi studentami przebywającymi na wakacjach i wysłanie go poza kurs nad Kubą. Następnie amerykańskie wojsko zestrzeliłoby samolot, zrzuciło winę na Kubańczyków i wykorzystało to do uzasadnienia wojny inwazyjnej. “Możliwe jest stworzenie incydentu, który przekonująco pokaże, że kubański samolot zaatakował i zestrzelił wyczarterowany cywilny samolot pasażerski lecący ze Stanów Zjednoczonych na Jamajkę, do Gwatemali, Panamy lub Wenezueli. Cel podróży zostałby wybrany tylko po to, by trasa lotu przebiegała przez Kubę. Pasażerami mogłaby być grupa studentów wyjeżdżających na wakacje… czarterujących nieregularny lot”. Inną sprytną propozycją było przebranie amerykańskich samolotów wojskowych za rosyjskie MIGi kubańskich sił powietrznych, które byłyby pilotowane przez amerykańskich pilotów w celu zaatakowania amerykańskiej żeglugi powierzchniowej lub amerykańskich okrętów wojskowych, co oczywiście poświęciłoby setki, a nawet tysiące amerykańskich istnień ludzkich – w tym własnych żołnierzy – w celu stworzenia fałszywego pretekstu do inwazji na Kubę.

 

Prezydent John Kennedy i astronauta John Glenn, uśmiechy wskazują, że zdjęcie zostało zrobione przed ujawnieniem “Operacji Dirty Trick”. Źródło

 

Ten skandaliczny plan obejmował nawet “Operację Dirty Trick“, jedno z najbardziej nagannych działań, jakie kiedykolwiek wymyślił rząd USA. Był to rzeczywisty plan celowego stworzenia katastrofy NASA, która poświęciłaby życie astronauty Johna Glenna, amerykańskiego bohatera kosmicznego, a następnie została obwiniona za elektroniczną ingerencję Kuby. “Celem jest dostarczenie nieodwołalnego dowodu, że (gdy lot kosmiczny się nie powiedzie) wina leży po stronie Kuby. Ma to zostać osiągnięte poprzez wyprodukowanie różnych dowodów, które udowodniłyby elektroniczną ingerencję ze strony Kubańczyków.”[5] Pomysł faktycznie pochodzi od prezydenta USA Eisenhowera, który powiedział, że jeśli Kuba nie dostarczy pretekstu do ataku, być może USA “mogłyby pomyśleć o wyprodukowaniu czegoś, co byłoby ogólnie akceptowalne”, jego sugestie obejmowały bombardowania, ataki sabotażowe i inne akty. Amerykańskie wojsko i CIA były oburzone, że ówczesny prezydent USA John F. Kennedy odrzucił ich szczegółowe plany i zwolnił Lemnitzera. Wkrótce potem Kennedy został zamordowany. Według doniesień prasowych, John Glenn zalewał się łzami podczas publicznych wystąpień wiele lat po upublicznieniu tej propozycji, z powodu obłudnego i zdradzieckiego zachowania jego własnych przełożonych.

 

Można przeczytać doniesienia amerykańskich mediów na ten temat, ale wszystkie one kłamią. Typowym przykładem jest artykuł w Washington Post[6], który stwierdza, co następuje: “Kiedy John Glenn wystartował w kosmos w kapsule Mercury 20 lutego 1962 roku, wojskowi planiści w Pentagonie myśleli o zrzuceniu winy na Fidela Castro, gdyby astronaucie nie udało się ponownie zejść na ziemię. Propozycja została nazwana Operacją Dirty Trick i, zgodnie z długo tajnymi dokumentami upublicznionymi wczoraj, pomysł polegał na “dostarczeniu nieodwołalnego dowodu, że w przypadku niepowodzenia załogowego lotu orbitalnego MERCURY wina leży po stronie komunistów i Kuby”. Planiści sugerowali, że można to osiągnąć w notatce z 2 lutego 1962 r., “produkując różne dowody, które udowodniłyby elektroniczną ingerencję ze strony Kubańczyków”. Artykuł wyraźnie prowadzi czytelników do wniosku, że Kuba zostanie obwiniona tylko w przypadku nieprzewidzianego wypadku, podczas gdy rzeczywisty plan zakładał, że USA zniszczą wahadłowiec (zabijając astronautów w środku), a następnie obwinią Kubę.

 

New York Times jest równie nieuczciwy (jak zawsze), z nagłówkiem, który stwierdza “Pomysły antycastrowskie zaproponowane Kennedy’emu”,[7] stwierdzając, że plany obejmowały jedynie “Możliwe działania mające na celu sprowokowanie, nękanie lub zakłócenie Kuby”. Wśród przykładów podanych przez NYT znalazł się plan pokazania Castro w kompromitujących sytuacjach z kobietami lub opracowanie “zatrutego kombinezonu do nurkowania jako prezentu dla pana Castro”, bez żadnych wskazówek na temat faktycznie proponowanych okrucieństw.

 

*

Pisarstwo Larry’ego Romanoffa zostało przetłumaczone na 32 języki, a jego artykuły opublikowano na ponad 150 obcojęzycznych stronach internetowych z wiadomościami i polityką w ponad 30 krajach, a także na ponad 100 platformach anglojęzycznych. Larry Romanoff jest emerytowanym konsultantem ds. zarządzania i biznesmenem. Zajmował wysokie stanowiska kierownicze w międzynarodowych firmach konsultingowych i był właścicielem międzynarodowej firmy importowo-eksportowej. Był profesorem wizytującym na Uniwersytecie Fudan w Szanghaju, prezentując studia przypadków w sprawach międzynarodowych w starszych klasach EMBA. Pan Romanoff mieszka w Szanghaju i obecnie pisze serię dziesięciu książek ogólnie związanych z Chinami i Zachodem. Jest jednym z autorów nowej antologii Cynthii McKinney „When China Sneezes”. (Rozdział 2 – Radzenie sobie z demonami).

Jego pełne archiwum można zobaczyć pod adresem

https://www.bluemoonofshanghai.com/ + https://www.moonofshanghai.com/

Można się z nim skontaktować pod adresem:

2186604556@qq.com

*

Źródło / Source: https://www.bluemoonofshanghai.com/politics/11675/

Tłumaczył / Translated by: FmforLXM – (Bitomat)

*

Uwagi / Przypisy

[1] Operacja Northwoods
https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Northwoods

[2] Operacja Northwoods
https://publicintelligence.net/operation-northwoods/

[3] Wojsko USA chciało wywołać wojnę z Kubą
https://abcnews.go.com/US/story?id=92662&page=1

[4] Wewnątrz operacji Northwoods, wojskowy spisek USA mający na celu wywołanie wojny z Kubą
https://allthatsinteresting.com/operation-northwoods

[5] Operacja Dirty Trick: or, How Castro Would Been Blamed if a Mercury Mission had Failed [Operacja Dirty Trick: or, How Castro Would Beam Blamed if a Mercury Mission had Failed].
https://www.spaceflighthistories.com/post/that-time-castro-would-ve-been-blamed-if-a-mercury-mission-had-failed

[6] WOJSKO PLANOWAŁO OBWINIĆ KUBĘ, GDYBY MISJA KOSMICZNA GLENNA ZAKOŃCZYŁA SIĘ NIEPOWODZENIEM
https://www.washingtonpost.com/archive/politics/1997/11/19/military-had-plan-to-blame-cuba-if-glenns-space-mission-failed/24eb451e-bdb2-441a-9b83-c4e8aecd6aa1/

[7] Odtajnione dokumenty pokazują antycastrowskie pomysły proponowane Kennedy’emu
https://www.nytimes.com/1997/11/19/us/declassified-papers-show-anti-castro-ideas-proposed-to-kennedy.html

Copyright © Larry RomanoffBlue Moon of ShanghaiMoon of Shanghai, 2023